Kategorie
Z życia bloga

Zapowiedź, czyli może będzie sie działo?

Jeszcze nawet nie zakończyłem cyklu wspomnień radiowych z Zakopanego, a już szykuje mi się kolejny wyjazd.
Pierwszym planem był wyjazd w inne miejsce, gdzie radiem raczej bym się nie zajmował, chociaż znając mnie pojawił by się jakiś nocny bandscan po Auxie z podpiętym Tecsunem i czymkolwiek co nagrywa, jakąś dziwną konfiguracją, lub po prostu zarejestrowany mikrofonem zapewne w 2 osoby. :)
Zamiast tego wybieram się na początku maja do Krakowa. Czy wiecie co to oznacza?
Pierwszy wpis zapewne poświęcę radiu AM, bo MW, LW oraz SW to moje ulubione zakresy. Pewnie znów będę chodzić po meście z Walkmanem.
Wspiera on MW, więc jakiego radia będę słuchać? Wiadomo! Pierwsza radiowa rzecz jaką zrobię to ustawienie na Tecsunie 1602.
Krakowski eter ponoć roi się od piratów. Zawsze chciałem posłuchać pirackich stacji live, a nie tylko przez Londyński odbiornik na Global tuners więc wieczory spędzę zapewne przy radiu wyszukując nieoficjalne stacje. Jeśli znacie częstotliwości jakichś Ciekawych, dajcie znać w komentarzach. Oczywiście z poszukiwań będą tutaj nagrania, Wieczorny Bandscan FM macie zapewniony. :D
Do następnego!

Kategorie
FM DX

Tropo, ale liche…

Witajcie.
Ten wpis będzie dość krótki dzięki złośliwości propagacji.
Troposwera stwierdziła, że da mi tylko cząsteczkę swoich możliwości oraz mój Tecsun stwierdził że jak antena się poluźni to nic wielkiego się nie stanie, bo przecierz w czym może mi przeszkodzić latająca na boki antena? Muszę ją dokręcić. Gdy się szuka sygnału to się nią kręci a to ją niestety poluźnia, taka zdradziecka fizyka, i ona też mi niestety nieco utrudniła.
Nie będę dziś zasypywał Was nagraniami odebranych stacji bo? Bo nic sensownego nie odebrałem.
Raczej same standardy i słabe sygnały.
Już około trzeciej widziałem, że coś się święci, ale walkmanem nic wielkiego nie odebrałem, jedynie stacje z Kalisza i Bydgoszczy były silniejsze co było wyznacznikiem.
Znalazłem teraz Tecsuna i przeskanowałem pasmo.
Odebrane stacje, to nic nowego, pomijając jedno radio Maryja pomiędzy Rock radiem a Radiem Centrum nadającym na 106,4.
Historia dwuch unitów:
Na 98,coś odebrałem pewien unit. Nie miałem możliwości nawet określenia id stacji ani konkretnej częstotliwości, zbyt ginęło w szumach, jedynie słyszałem fragment jakiegoś utworu, który nagrałem bo mi się spodobał, musiała być to stacja lokalna, ponieważ podobnego utworu nie znalazłem na żadnej ogólnokrajowej tu odbierającej.
Na 96,ileś, znów brak możliwości dedukcji co to może być z uwagi na słabość sygnału, tym razem nie mogłem nawet rozpoznać śpiewającej osoby, czy to kobieta, czy mężczyzna, jedynie zauważyłem, że coś tam jest, a próby polepszenia sygnału dały odwrotny rezultat.
Bydgoskie stacje pomijam, bo to ogólny standard.
Lista stacji:
Radio maryja, nieznana częstotliwość.
Radio Poznań z Piły 103,6.
Radio Koszalin, ostatnio chyba nie było 103,1.
Radio Łódź, i znów sie uśmiechnąłem 99,2.
Radio Zet na 98,7, nie wiem z kąd, looknę na poprzedni wykaz i może się mi przypomni, jesli ostatnio też oznaczałem.
Unit w okolicach 98,6, 98,3. podejżewam Niepokalanów.
Unit w okolicach 96,3 96,,0.
Tak prezentuje się więc ten lichy wykaz.
Do następnego! :)

Kategorie
AM Audio Ciekawe sygnały: (Stacje numeryczne, markery, niezidentyfikowane).

Buzzer, na zewnętrznej Tecsunowej antenie

Godzina zgodna z datą nagrania, modulacja USB, częstotliwość oczywiście 4625, antena dołączona do Tecsuna powieszona na oknie, przez chwile także na zewnątrz.
Na zewnątrz jest od 0.19 do końca, w domu lepiej odbiera :O

Kategorie
AM Ciekawe sygnały: (Stacje numeryczne, markery, niezidentyfikowane). Inne(Artykuły, prezentacje, ciekawostki)

This page is registered to a customer of KCOM, czyli wielka skarbnica na temat stacji numerycznych odchodzi chyba do historii.

Witajcie.
Stronę Simona Masona znalazłem chyba w połowie 2017 roku.
Przez wiele lat zbierał i publikował on wszystko, co związane ze stacjami numerycznymi: Muzykę, nagrania transmisji, dokumenty, audycje poświęcone stacją numerycznym oraz zdjęcia czy przypuszczalne lokalizacje obiektów nadawczych takich stacji jak np. Mossad.
Z owej strony dowiedziałem się wiele na temat zapomnianych i nie nadających już stacji jak i tych, które do tej pory są obecne w eterze.
Pobierałem swego czasu nagrania, i kilkaset MB się na dysku zachowało, ale czym jest Kilkaset mb, kilkadziesiąt plików w porównaniu z tym, co było obecne na tej stronie?
Miał tam na prawdę trochę unikatów, których nigdzie nie znalazłem, unikalne nagrania stacji nie obecne na Youtube etc.
Simon miał drugą domenę, najprawdopodobniej drugi serwer, na którym hostował pliki. Kilka dni temu chciałem coś sprawdzić na jego stronie i przy próbie pobrania pliku "Chrome error". Pomyślałem, że to chwilowe problemy, lecz… Dziś już nie jestem tego pewien, chyba kolejna strona odeszła do historii, strona główna prezentuje się w następujący sposób:
"This page is registered to a customer of KCOM
If you’re the registered owner and you’re seeing this instead of your website, please contact your account manager. If you’re just visiting, the registered owner doesn’t have a website yet."
Nawet Priyom nie miał takiej bazy, a jest dość pokaźnych rozmiarów biblioteką, na dodatek Priyom wiele informacji czerpał właśnie od Simona.
Nie wiem co się stało, że tak nagle domena przestała działać. Ktoś kto włożył w to lata swojego życia i tyle pracy, zapewne nie rzucił by tym tak sobie. W ostatnich latach aktywność strony jak zauważyłem spadła, nie było już tam tylu nowych nagrań a sam Simon już nie nasłuchiwał tak jak kiedyś.
Mam jeszcze nikłą nadzieję, że mimo wszystko strona powróci, chyba, że coś się stało z autorem, ale nie chcę zakładać czarnych scenariuszy.
Jeśli chcielibyście usłyszeć chociaż małą cząstkę tego, co zgromadził na swojej stronie, pobierałem tylko wybrane nagrania sygnałów, możecie odwiedzić:
http://pixeldash.pl/radiostations/Simon-Mason.rar

Kategorie
Inne(Artykuły, prezentacje, ciekawostki)

Radio w telefonie, teraz, a dawniej

Czy pamiętacie jeszcze telefony, z pamięcią kilkudziesięciu mb oraz zwykłą klawiaturą i brakiem udźwiękowienia? Zapewne tak.
Ja tak, na pewnym samsungu umiałem zrobić 90 procent rzeczy, ponieważ znałem skróty.
Radiem interesowałem się od dawna, już mając półtora roku przestawiałem stacje i szukałem nowych sygnałów.
Mając około 2 lub 3 lata odebrałem nad morzem w radiu posiadającym fale krótkie zniekształcony krótki fragment transmisji głosowej. Pamiętam, że cieszyłem się w tedy, myśląc że odebrałem morskich piratów. Teraz wiem, że to krótkofalowcy nadający w USB.
Nadszedł rok chyba 2005, moja siostra wyprowadziła się z domu ale była u nas prawie codziennie, kupiła sobie telefon firmy Samsung.
Bawiłem się nim często a konkretniej używałem pewnej funkcji, było to jak można się domyślić radio.
Gdy siostra kupiła sobie nowy telefon w roku 2007 lub 8, ten miała dostać mama, ale jakoś tak wyszło, że finalnie ja go używałem. W wieku 7 lat mieć telefon, kiedyś nie zdarzało się to zbyt często.
Pamiętam, że brałem go na wszelkie wyjazdy i głównie słuchałem w nim radia. Pewnego wieczoru idąc z mamą na działkę zabrałem go żeby słuchać rozmów telefonicznych, lecz natknąłem się na coś znacznie ciekawszego, tropo! Tropo odbierane na tak prostym sprzęcie jak telefon.
Do dziś pamiętam, że odebrałem radio VOX FM z Koszalina, co było dość ciężkie, ponieważ na żadnym domowym odbiorniku nigdy mi się nie udało.
Odbierałem na owym telefonie stacje, które były ciężko dostępne, tropo w tym pewnego pięknego dnia aż z Niemiec, czy sygnały ze słabszych Poznańskich nadajników.
Słuchanie cudzych rozmów telefonicznych nie było raczej na pewno zgodne z prawem, ale czy 7 letni Dash by się tym przejmował? Odbierało, to korzystałem.
W okolicach od 92,7 do 94.2 odbierałem rozmowy telefoniczne, ale tylko na działce i w okolicy jej ulicy, niestety na mojej już nie. Odbierałem je tylko na telefonach, ponoć były to przebitki z wyższych częstotliwości, bo operatorzy telefonów stacjonarnych dosyłali swego czasu rozmówców radiowo.
Teraz chyba tego nie robią, ale Samsung leży gdzieś w szafie, może w wakacje by to sprawdzić? Między rozmowami był terkoczący dźwięk, a nadajniki tylko czasem przestawały pracować. W późniejszych latach coraz mniej udawało mi się uchwycić, coraz więcej czasu zajmowało terkotanie, ale kiedyś duuużo tego było. Nawet kiedyś siedząc u siostry na balkonie słyszałem, jak do kogoś dzwonił komornik :D.
Samsunga używałem do roku 2013 a później do połowy 2015 jako zastępczy i drugi telefon na drugim numerze.
Przez ostatnie 4 lata radio w Samsungu się nieco zepsuło, na częstotliwościach odbierałem zakłócenia wywoływane przez telefon, niestety coś musiało się w nim psuć i je generować.
Kolejny telefon Nokia301 sprawował się w kwestii radia całkiem dobrze, dawałem radę odbierać nim też wiele stacji, lecz niestety brak mu było ręcznego wyszukiwania.
W połowie 2017 przyszła pora w końcu porzucić telefony klawiszowe i przejść na Android. Radiu na Androidzie, nie przywiązywałem zbytnio uwagi, lecz kiedyś w Poznaniu zechciałem posłuchać sobie Afery na Xperii.
Zawiodłem się, bo ginęła w szumach, ale myślę, Afera ma słabszy nadajnik, może tutaj ją odebrać ciężko?
Dziś podczas powrotu do domu laptop się rozładował, został telefon i Youtube, ale coś mu się stało i grał strasznie cicho. Zapomniałem, że zabrałem na wszelki wypadek Tecsuna i odpaliłem radio na LG K8.
Słyszałem buczenie, więc zacząłem szukać stacji naciskając przycisk automatycznego wyszukiwania, bo przemieszczanie się po częstotliwościach ręcznie, było nie dostępne.
Znalazło mi, Radio Września, Przeleciało prawie półtora skali i nic innego nie wyszukało. Ciekawe nie?
Będąc już w mieście nadal słyszałem lekkie zrywy siły sygnału stacji, i tu okazało się, że radia w nowych telefonach nie są niczego warte.
Z kolegą testowaliśmy długość odbioru transmitera w szkole, i skończyło się na tym, że odbiornik w Walkmanie miał jeszcze stereo na transmisji a u kumpla nie było już nic słychać, a w pokoju przy przeciwnej ścianie już telefoniczne radio szumiało.
Podsumowując:
Nie zależy Ci na wielu aplikacjach? Chcesz dzwonić i wysyłać sms a zarazem mieć w telefonie dobry odbiornik radiowy? Kup stary telefon!

EltenLink