Kategorie
AM Ciekawe sygnały: (Stacje numeryczne, markery, niezidentyfikowane).

Eter się wykrusza: Stacje numeryczne, czyli kolejne nocne przemyślenia.

Dziś krócej.
Stali bywalcy zapewne pamiętają pierwsze miesiące 2018. W tedy uwewnętrzniałem się tutaj trochę, a nocne przemyślenia były bardzo częste.
Dziś naszło mnie na kolejne.

PS: Ktoś, jakiś czas temu mówił, że brakuje mu moich DX-ów i wpisów dotyczących radia. Oczekiwania spełnione, zlecenie przyjęte ;)

Dziś krócej.
Stali bywalcy zapewne pamiętają pierwsze miesiące 2018. W tedy uwewnętrzniałem się tutaj trochę, a nocne przemyślenia były bardzo częste.
Dziś naszło mnie na kolejne.

PS: Ktoś, jakiś czas temu mówił, że brakuje mu moich DX-ów i wpisów dotyczących radia. Oczekiwania spełnione, zlecenie przyjęte ;)
Eter się wykrusza:
Wszystko zaczęło się od tej informacji: "The Wed/Sun 1700z E07 schedule converted from AM to USB mode today. Only one Russian 7 schedule is known to still use the old-fashioned AM."

Patrzę czasem na unikatowe nagrania stacji numerycznych z lat 80 i 90. Teraz gdy ustawiam się na konkretnej częstotliwości słyszę tylko ciągi cyfr, które są samplami.
Czasem da się usłyszeć dźwięk Windowsa XP, ale nic po za tym.
W latach 90 i wcześniej stacje numeryczne miały swój klimat. Modulacja AM, melodyjki czasem odgrywane na tonach niczym z PC speakera, głosy czytające na żywo lub sample, ale montowane na taśmach.
Teraz nie ma już takich stacji. Ostatnia z tych klimatycznych przestała istnieć w 2008.
Co więc mamy teraz? 99,9 procent nadaje w modulacji USB lub LSB. Wiele przerzuciło się na cyfrę lub alfabet Morsea, głosów na żywo nie ma w cale, chyba, że wysiądzie im system jak często w E25.
Ciężko teraz cokolwiek znaleźć. Coś, co nie jest cyfrą lub jest, ale jakimś innym typem niż rtty etc.
Zadaje sobie czasem pytanie dlaczego nie urodziłem się w tamtych czasach? Było mniej zakłóceń, więcej sygnałów, telewizja analogowa etc. Po prostu raj dla zapaleńca radiowego.
Pomyśleć tylko, że gdybym urodził się w tamtych czasach teraz mógłbym siedzieć przed komputerem i zgrywać sygnały starych, dobrych cieszących nasłuchowca stacji numerycznych ze równie starych jak one same kaset lub DX TV z VHS-ów…

Autor: Kot

Człowiek o konkretnych zainteresowaniach. Innymi tematami nie pogardzi, lubi rozmawiać praktycznie o wszystkim, więc chyba dlatego prowadzi owego bloga. Pisarz ze mnie marny, chociaż lubię często usiąść przed klawiaturą i wypowiedzieć się na jakiś konkretny temat w bardziej wyważonych słowach niż typowy język potoczny używany w rozmowach głosowych.

9 odpowiedzi na “Eter się wykrusza: Stacje numeryczne, czyli kolejne nocne przemyślenia.”

Zmieniają się też metody łączności. Pamiętajmy że stare pokolenie szpiegów, często ludzi którzy mają czasem i wiek rużny, niektórzy z zaufaniem do komputerów też rozmaicie ale ciągle mają stanowiska albo dojścia, też odchodzi z przyczyn że tak to ujmę, biologicznych. Niektóre wywiady nadają tak na prawdę w prużnię, bo odbiorca albo wpadł, albo odszedł na wieczną służbę i stawiają te stacje z pustymi depeszami albo nieraz spreparowanymi tylko jako osłonę po to aby kryć tych ludzi, takich szczególnie zasłurzonych nielegałów np, którzy przecież normalnie mieli rodziny w infiltrowanych krajach, a niektórzy nawet zrobili kariery polityczne jak w Polsce generał Jaruzelski o którym mówi się że pracował dla rosjan. Nie mówię że to prawda choć wiadomo jak wtedy było ale gdy by coś takiego wyszło na 100% to trzęsienie ziemi. Internet sporo w tej kwestji ułatwia też jak przypuszczam ale i rodzi nowe zagrożenia. Logicznie patrząc to te stacje klasyczne już w tej chwili jadą praktycznie na oparach ze względu na postęp techniki nawet Mossad już nie nadaje. Czy się skończyła operacja tego się nie dowiemy. Może tylko przeszli na nówocześniejsze metody dostosowane do dzisiejszych czasów. Zobacz że większość tego co zostało to ruskie, koreańskie i hińskie sieci a dla czego to już wiadomo.

Napewno tak będzie w krajach bogatszych i durzych. Chociaż w stanach jeszcze toto się trzyma. może kilkanaście lat to pociągnie ale jeśli nie przyjmie się jakiś cyfrowy standard dla radiofonii na tym paśmie to faktycznie cinszko będzie a już napewno w zastosowaniach cywilnych. Z drugiej strony na krótkich jest pełno stacji chińskich, tureckich etc.

@Cinkciarz nigdy nie wiem jak pisać twój nick ;).
Co do cyfrowych standardów są na AM ale tylko gdzieś w Angli czy podobnym kraju. Na Global tuners można posłuchać tej cyfry.

Internet wypiera wszystko inne.
A w większości zastosowań stosuje się transmisje cyfrowe na dużo wyższych częstotliwościach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

EltenLink